Seks podczas okresu – za i przeciw

Seks podczas okresu budzi wiele kontrowersji. Niektóre pary w ogóle się tym nie przejmują, inne nie wyobrażają sobie jakiegokolwiek zbliżenia w “te dni”. Czy warto kochać się podczas miesiączki?

Cykl miesiączkowy rozpoczyna się menstruacją, czyli krwawieniem. Nie jest to taka krew jak w żyłach – to bardzo silnie ukrwiona tkanka, która wyściela ścianki macicy. Jeśli podczas cyklu nie doszło do zapłodnienia, tkanka ta złuszcza się i wypływa, aby na jej miejsce mogła narosnąć nowa, świeża, gotowa na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Miesiączka jest więc czymś normalnym i fizjologicznym. Świadczy o prawidłowo działających układzie rozrodczym kobiety.

Menstruacja a religia i kultura:
W judaizmie kobieta podczas miesiączki jest nieczysta, nie wolno jej współżyć do tygodnia po zakończeniu krwawienia, po czym musi rytualnie obmyć się w mykwie.
Islam zabrania kobietom miesiączkującym współżyć, przebywać w meczecie, modlić się, pościć a nawet dotykać Koranu.
Hinduski podczas okresu są uznawane za nieczyste i muszą przebywać w odosobnieniu. Nie wolno im kąpać się, brać udziału w uroczystościach religijnych i mają specjalną dietę.
Wśród Romów kobiety podczas menstruacji przebywają w odosobnieniu i nie wolno im dotykać mężczyzn ani niczego co miało z nimi kontakt! W tym przypadku, choć nam może wydawać się to dziwne, kobieta nie jest wykluczona ze społeczeństwa na czas miesiączki lecz zyskuje specyficzny rodzaj władzy i szacunku.
Aborygeni używali krwi menstruacyjnej jako trucizny. Mężczyźni chcą dorównać kobietą rytualnie nacinali penisy, aby także krwawić.

Mimo to, w wielu kulturach kobieta podczas menstruacji jest uznawana za nieczystą i zabrania się jej współżycia podczas krwawienia. Są ku temu powody, nie tylko natury religijnej, ale także higienicznej. Kobieta podczas pierwszych dni krwawienia jest bardziej podatna na infekcje, zwłaszcza dróg rodnych. Ponadto, krew ułatwia przenoszenie chorób przenoszonych drogą płciową, także z kobiety na mężczyznę. Dodatkowym minusem jest też duża wrażliwość na otarcia pochwy, co może powodować ból.

Są jednak pary, i to całkiem sporo, które nie przejmują się menstruacją i współżyją tak jak wcześniej.

Zalety współżycia podczas menstruacji:

 1. podczas orgazmu wydzielają się hormony szczęścia – endorfiny – które uśmierzają ból i zmniejszają skurcze towarzyszące menstruacji
 2. seks podczas okresu niesie niskie ryzyko zapłodnienia (ale tylko jeśli kobieta ma regularne cykle po co najmniej 28 dni! W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że owulacja będzie miała miejsce jeszcze podczas krwawienia)
 3. ciało kobiety staje się wrażliwsze na bodźce dotykowe
 4. krew daje poślizg, a tym samym nie zawsze konieczna jest długa gra wstępna czy używanie lubrykantów

Wiele par rezygnuje ze współżycia w “te dni” z powodu skrępowania lub obrzydzenia widokiem i specyficznym zapachem krwi. Wiele kobiet nie czuje ochoty na współżycie, dotyk drażni je, gdyż podczas miesiączki ciało staje się wrażliwsze na dotyk. Nie należy nakłaniać partnera/ki na współżycie podczas okresu jeśli ma przed tym duże opory. Możecie też zastąpić seks waginalny za pomocą stosunku oralnego lub analnego. Z pomocą mogą wam też przyjść gadżety erotyczne. A tym szczególnie niechętnym przypominam, że najważniejsza jest bliskość emocjonalna, czułe słowo, pocałunek i przytulenie.

Tych zaś, którzy zdecydują się na współżycie podczas menstruacji odsyłam do artykułu “9 rad dla współżyjących podczas okresu”

Fajne?
Kategorie
Łóżkowe problemyProblemy ciała
2 komentarze
 • Avatar
  Kiciakocia
  15 października 2015 at 00:33
  Skomentuj

  Jestem jak najbardziej za!!

 • Avatar
  Aleksandra Podkówka-Poźniak
  10 listopada 2016 at 15:11
  Skomentuj

  Co to za brednie, że krew daje poślizg?

 • Skomentuj

  *

  *

  Polecane