Niebezpieczny seks oralny – jak się ustrzec przed chorobami wenerycznymi.

Chlamydia, wirus cytomegalii (CMV), rzeżączka, zapalenie wątroby typu B i C, opryszczka, HIV i kiła – myślisz, że podczas seksu oralnego nie grozi ci zarażenie się chorobami wenerycznymi? Nic bardziej mylnego. Ryzyko jest co prawda mniejsze niż podczas seksu waginalnego czy analnego, ale jednak istnieje!

Każda z nas nasłuchała się, żeby zabezpieczać się za pomocą prezerwatywy nawet jeśli bierzemy tabletki antykoncepcyjne, bo to jedyna znana obecnie metoda zabezpieczająca przed zakażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednakże, mało która z nas myśli o tym kiedy uprawia sex oralny, zarówno czynnie jak i biernie podczas tzw. minetki czy nawet całując się! Jeśli wystąpią sprzyjające zakażeniu warunki, to nawet soczysty pocałunek może zakończyć się AIDS!

Kiedy następuje zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową?

 • twój partner musi być nosicielem choroby płciowej (choć nie musi o tym wiedzieć, gdyż część chorób przebiega bezobjawowo)
 • musi wystąpić nieciągłość błony śluzowej, czyli choćby drobna ranka w ustach czy pochwie. Tak mała, że możesz nawet nie być jej świadoma.
 • musi nastąpić kontakt jego płynu ustrojowego (śliny lub spermy) z tą ranką.

Jak widzisz możesz nie mieć pojęcia, że zostałaś zarażona. Co więcej, możesz stać się nosicielem i sama zarażać nic o tym nie wiedząc! Niektóre zakażenia przebiegają bezobjawowo, inne po kilku tygodniach, a nawet miesiącach wywołują wysypkę lub świąd. Konieczna jest wtedy wizyta u specjalisty – ginekologa, urologa lub wenerologa. Tylko antybiotyk może pomóc. Nieleczone (czyli zwykle niezdiagnozowane) WZW czy HIV mogą siać spustoszenie w całym organizmie – w sercu, mózgu, nerkach, wątrobie.

Jak się zabezpieczyć przed zakażeniem podczas fellatio?

 1. partner zakłada na członka prezerwatywę
 2. ty umieszczasz w swoich ustach damską prezerwatywę lub koferdam stomatologiczny (ang. dental dam) czyli prostokątny płat lateksu (możesz go kupić w specjalistycznych sklepach lub przez internet (ok. 2 zł za sztukę) lub rozciąć zwykłą prezerwatywę).

Czy mycie zębów przed lub po seksie oralnym zmniejszy ryzyko zakażenia?

Wręcz przeciwnie, szczotkowanie zębów powoduje powstawanie mikroskopijnych otarć na dziąsłach co zwiększa ryzyko zakażenia!

Pamiętaj!

Tylko będąc w stałym związku, w którym żadne w Was nie dopuszcza się zdrady (nawet całowania!) i jeśli oboje przebadaliście się, czy nie zaraziliście się czymś wcześniej – tylko wówczas możecie mieć stuprocentową pewność niezarażenia się i możecie zrezygnować z zabezpieczenia.

Fajne?
Kategorie
ChorobyZdrowie
Brak kometarzy

Skomentuj

*

*

Polecane

 • Najnowsze statystyki HIV i AIDS w Polsce

  Najnowsze statystyki zakażeń HIV, zachorowań na AIDS oraz zgonów z tego powodu w Polsce - podsumowanie roku 2015. ...
 • HPV – brodawczaki atakują!

  HPV to ogólna nazwa wirusów brodawczaka ludzkiego. Dotychczas poznano ponad 100 jego typów, z czego ok. 30 przenoszonych jest podczas kontaktów płciowych. Zakażenie HPV to najczęściej przenoszona choroba weneryczna...
 • Chlamydia – skryta i podstępna

  Chlamydioza, czyli choroba wywołana bakteriami Chlamydia trachomatis, ma zwykle przebieg tak łagodny, że wręcz niezauważalny, a ponadto łatwy do pomylenia z innymi chorobami. Jednakże, bez odpowiedniego leczenia istnieje ryzyko...
 • Opryszczka na wardze… sromowej!

  Masz gorączkę, źle się czujesz, nie masz apetytu i w ogóle jesteś jakaś taka obolała, a do tego to straszne swędzenie warg sromowych! To może być opryszczka!...