HPV – brodawczaki atakują!

HPV to ogólna nazwa wirusów brodawczaka ludzkiego. Dotychczas poznano ponad 100 jego typów, z czego ok. 30 przenoszonych jest podczas kontaktów płciowych. Zakażenie HPV to najczęściej przenoszona choroba weneryczna na świecie!

Brodawczak objawia się bardzo różnorodnie i w różnych miejscach w zależności od typu wirusa. Mogą to być brodawki i kurzajki na stopach i dłoniach, kłykciny kończyste w okolicach intymnych, a nawet nowotwory złośliwe narządów rodnych!

NIEGROŹNE BRODAWKI

Najmniej groźne są HPV typu 1 i 2 powodujące drobne brodawki na dłoniach i stopach, które nie wymagają leczenia i ustępują samoczynnie oraz “kłujące” kurzajki, które warto wymrozić. Wirus przenosi się poprzez kontakt z zakażonym naskórkiem czyli np. poprzez podanie dłoni osobie zarażonej czy podczas chodzenia boso po szatni czy kąpielisku.

KŁYKCINY KOŃCZYSTE

Kłykciny kończyte są powodowane przede wszystkim przez HPV 6 i 11. Mają one postać od niewielkich brodawek po duże kalafiorowate twory występujące na wewnętrznych i zewnętrznych narządach płciowych, w okolicy krocza i odbytu. Większość brodawek wenerycznych ustępuje samoczynnie po kilku miesiącach, ale zmiany przewlekłe należy przeleczyć, aby uniknąć groźnych powikłań: zakażenia szyjki macicy u kobiet, stulejki czy załupka u mężczyzn, a także guza Buschke-Loewensteina. Niestety nawet leczenie nie eliminuje wirusa z organizmu i w 90% przypadków następuje nawrót choroby.

ONKOGENNY WIRUS HPV

Najgroźniejsze są onkogenne wirusy HPV typu 16 i 18. Większość przypadków raka szyjki macicy ma swoje podłoże właśnie w zakażeniu HPV. Wirusy HPV mogą także powodować inne nowotwory: sromu, pochwy, a u mężczyzn prącia. U młodych kobiet często dochodzi do samowyleczenia, ale z wiekiem zdolność samoleczenia się organizmu maleje i wzrasta ryzyko przekształcenia się infekcji w nowotwór. Tylko regularne wykonywanie cytologii pozwala szybko wykryć infekcję, a tym samym rozpocząć wczesne leczenie.

PROFILAKTYKA

Szacuje się, że aż 80 % kobiet w okresie prokreacji miało styczność z jakimś typem wirusa HPV. Ponieważ 50% infekcji przebiega bezobjawowo wiele kobiet nie uświadamia sobie tego i zaraża partnerów, a ci kolejne kobiety. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, w szczególności jeśli nie mamy jednego stałego partnera. Zakażeń drogą płciową można uniknąć stosując prezerwatywę, jednak jej skuteczność wynosi tylko 75%.

Przeciwko najpopularniejszym typom wenerycznego HPV istnieje szczepionka. Najskuteczniejsze działanie wykazuje zastosowanie jej u nastoletnich dziewcząt, które jeszcze nie współżyją, więc nie miały styczności w wirusem. Niestety szczepionka budzi wiele kontrowersji. Przeciwnicy twierdzą, iż jest niedopracowana i niejednokrotnie spowodowała zachorowanie na raka i zgon, zamiast przed nimi chronić.

Fajne?
Kategorie
ChorobyZdrowie
Brak kometarzy

Skomentuj

*

*

Polecane