Najnowsze statystyki HIV i AIDS w Polsce

Podsumowanie roku 2015 w Polsce niestety nie daje złudzeń – HIV atakuje z coraz większą mocą. Na szczęście coraz lepiej potrafimy przeciwdziałać AIDS.

Państwowy Zakład Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego podsumował dane z ostatniego roku. Wyniki są niepokojące. Ilość zakażeń wirusem HIV niestety ma tendencję rosnącą. Zanotowano 1273 nowych zakażeń HIV. Więcej zachorowań było tylko w 2011 (1302 nowe przypadki HIV).

Pocieszający jest spadek liczby zachorowań na AIDS (129 zachorowań na AIDS) oraz spowodowanych nim zgonów (zmarło 40 osób). Jest to zapewne odzwierciedlenie coraz lepszego leczenia objawowego, a także coraz lepszej diagnostyki. Wcześnie wykryta obecność wirusa HIV w organizmie umożliwia opóźnienie pojawienia się symptomów AIDS poprzez branie odpowiednich leków przeciwwirusowych.

Drogi zakażenia

Najczęstszą deklarowaną drogą transmisji wirusa są kontakty homoseksualne. Nie bez powodu niegdyś nazywano AIDS chorobą homoseksualistów – wręcz sądzono, że tylko mężczyźni odbywający stosunki z innymi mężczyznami mogą chorować na tę chorobę.
Na drugim miejscu podobnie jak w latach poprzednich zakażenie następuje podczas stosunków heteroseksualnych. Niestety, mimo wydawałoby się dużej świadomości społeczeństwa nadal sporo osób zaraża się także poprzez stosowanie zakażonych igieł podczas brania narkotyków.
Niestety, większość osób nie wie gdzie i kiedy się zaraziło. To dość niepokojące. Poza tym zanotowano jeden przypadek zakażenia jatrogennego czyli podczas zabiegu medycznego. Coś takiego nie powinno mieć miejsca!

Płeć i wiek

HIV i AIDS nadal atakują głównie mężczyzn. Na te statystyki ma bezpośredni wpływ fakt, iż większość zakażonych to homoseksualni mężczyźni. Kobiety nie są ani trochę bardziej odporne na HIV niż mężczyźni! Podczas seksu waginalnego, kiedy jedno z partnerów ma HIV bardziej prawdopodobne jest, że mężczyzna zarazi kobietę niż kobieta mężczyznę.
Do zakażeń dochodzi przede wszystkim u osób w szczycie wieku i sił – nie powinno to nikogo dziwić bo jest to jednocześnie grupa najbardziej aktywna seksualnie. Grupa wiekowa 20-40 lat stanowi aż 72% zakażeń HIV, podczas gdy aż 78% zachorowań na AIDS przypada w grupie wiekowej 30-50 lat, bo od zakażenia do zachorowania mija kilka, a nawet kilkadziesiąt lat. Właśnie dlatego AIDS ciągle zbiera swoje żniwo – nosiciel HIV zazwyczaj nie wie, że jest chory i nieświadomie zaraża innych. A wystarczyłoby stosować za każdym razem prezerwatywę.
Jeśli jesteś w grupie ryzyka warto samemu zgłosić się na badanie. Nie wykonuje się rutynowych badań przesiewowych, ale może się okazać że jesteś chory podczas np. oddawania krwi. Oddając krew szpital musi wykonać jej badania pod kontem jakości, grupy krwi, a także możliwych chorób przenoszonych z krwią.

Demografia HIV – najgorzej w województwie śląskim!

Najwięcej zachorowań od wielu już lat odnotowuje się w województwie mazowieckim i dolnośląskim (odpowiednio 4,0 i 4,5 osoby na 100 tys. mieszkańców). Niewiele lepiej wygląda sytuacja w województwach wielkopolskim i łódzkim. Jednakże niepokojąco wzrosła ilość przypadków zakażeń w województwie śląskim. Średnia zapadalność na HIV wynosiła tu 2,5, a w roku 2015 wzrosła do 5,2 przypadków (na każde 100 tys. mieszkańców) czyli do 241 nowych zakażonych osób w województwie śląskim!

Podsumowując od rozpoczęcia badań w 1985 roku do końca grudnia 2015 roku, czyli przez 30 lat zanotowano 19 915 zakażeń HIV, 3 328 zachorowań na AIDS i 1 328 zgonów z tej przyczyny! A to tylko ta część o której wiemy. Szacuje się, że nawet 70% żyjących z HIV nie wie o swoim piętnie. Czy to znaczy, że w Polsce żyje 66 383 nosicieli HIV?

Fajne?
Kategorie
Choroby
Brak kometarzy

Skomentuj

*

*

Polecane

 • HPV – brodawczaki atakują!

  HPV to ogólna nazwa wirusów brodawczaka ludzkiego. Dotychczas poznano ponad 100 jego typów, z czego ok. 30 przenoszonych jest podczas kontaktów płciowych. Zakażenie HPV to najczęściej przenoszona choroba weneryczna...
 • Chlamydia – skryta i podstępna

  Chlamydioza, czyli choroba wywołana bakteriami Chlamydia trachomatis, ma zwykle przebieg tak łagodny, że wręcz niezauważalny, a ponadto łatwy do pomylenia z innymi chorobami. Jednakże, bez odpowiedniego leczenia istnieje ryzyko...
 • Opryszczka na wardze… sromowej!

  Masz gorączkę, źle się czujesz, nie masz apetytu i w ogóle jesteś jakaś taka obolała, a do tego to straszne swędzenie warg sromowych! To może być opryszczka!...
 • Niebezpieczny seks oralny – jak się ustrzec przed chorobami wenerycznymi.

  Chlamydia, wirus cytomegalii (CMV), rzeżączka, zapalenie wątroby typu B i C, opryszczka, HIV i kiła – myślisz, że podczas seksu oralnego nie grozi ci zarażenie się chorobami wenerycznymi? Nic bardziej mylnego....