Chlamydia – skryta i podstępna

Chlamydioza, czyli choroba wywołana bakteriami Chlamydia trachomatis, ma zwykle przebieg tak łagodny, że wręcz niezauważalny, a ponadto łatwy do pomylenia z innymi chorobami. Jednakże, bez odpowiedniego leczenia istnieje ryzyko groźnych powikłań!

ZARAŻENIE CHLAMYDIĄ TRACHOMATIS

Chlamydioza jest chorobą przenoszoną drogą płciową, co oznacza, że zarazić nią można się poprzez stosunek seksualny (także analny i oralny) z osobą chorą bądź nosicielem. Jedyną znaną obecnie metodą zabezpieczenia się przed chlamydiozą jest stosowanie prezerwatywy. Ponadto, do zakażenia dochodzi niemal zawsze podczas porodu z chorej matki na dziecko.

OBJAWY i POWIKŁANIA CHLAMYDIOZY

Istnieje kilkanaście szczepów chlamydii dających odmienne symptomy: rozwój ziarniaka wenerycznego, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, śluzowo-ropne zapalenie szyjki macicy, zapalenie odbytu. Spora część infekcji przebiega bezobjawowo.
Groźniejsze niż sama choroba są powikłania nieleczonej chlamydiozy. Niestety, rzadko kiedy postawiona jest prawidłowa diagnoza, gdyż objawy zarażenia chlamydią są mało specyficzne i łatwe do pomylenia z innymi chorobami.
Nieleczona choroba może zakazić przydatki powodując tym samym bóle w podbrzuszu, krwawienia międzymiesiączkowe, a także ból i krwawienie w trakcie i po stosunku. Przewlekłe stany zapalne dróg rodnych mogą prowadzić do nadżerek i cyst, niedrożności jajowodów, zrostów lub zapalenia błony śluzowej macicy, w konsekwencji problemy z zajściem w ciążę oraz jej donoszenie oraz zwiększenie ryzyka ciąży pozamacicznej. W skrajnym przypadku może powodować zmiany nowotworowe w narządach rodnych.
U mężczyzn chlamydioza najczęściej przyjmuje postać zapalenia cewki moczowej, a nieleczona także zapalenia najądrzy i gruczołu krokowego oraz ograniczenia płodności.
Chlamydioza może także przenieść się na stawy dając objawy podobne do reumatoidalnego zapalenia stawów, powodować zapalenie odbytu, spojówek, gardła, oskrzeli, płuc, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

DIAGNOZA I LECZENIE 

Jeśli podejrzewasz u siebie chlamydiozę udaj się do poradni ginekologicznej lub wenerologicznej w dowolnej placówce leczniczej w Polsce.
Najpopularniejszą, choć nie najbardziej skuteczną metodą detekcji bakterii w organizmie jest test z hodowli komórkowej. Lekarz pobierze wymaz z cewki moczowej mężczyzny lub kanału szyjki macicy u kobiety. Można również wykonać testy z krwi, testy mikroskopowe i spektrofotometryczne oraz enzymatyczne. Niestety, nie są one w pełni miarodajne. Najdokładniejsze jest badanie genetyczne PCR – ma skuteczność ponad 98%, niestety jest to badanie płatne.
Aby wyleczyć chlamydiozę należy poddać siebie oraz partnera antybiotykoterapii.

Fajne?
Kategorie
ChorobyZdrowie
Brak kometarzy

Skomentuj

*

*

Polecane